Magyar Katolikus Lexikon > T > Temesvári Egyházmegyei Levéltár

Temesvári Egyházmegyei Levéltár: A csanádi ppség kezdeti időszakából 2007: egyetlen irat sincsen. A legkorábbi anyag a 17. sz-ból való. 1716: a töröktől való felszabadulás után kezdődik a mai ~. A ppséget érintő események írásos bizonyítékai, a pleb-kkal való levelezés írásos nyomai, egyh. személyeket érintő akták kerültek ide az idők folyamán. A székeskápt. 1724 u. kezdte meg újból a →hiteleshelyi munkáját. Az I. vh. után, amikor a csanádi egyhm. 3 részre szakadt, a ~ból 1925: Nagybecskerekre kerültek a szerb uralom alá került pléb-k aktacsomói, Szegedre a Mo-on maradt egyhm-részt érintő akták. Temesváron maradtak a csanádi ppséggel kapcsolatos központi iratok, valamint a káptalani és a hiteleshelyi iratanyag. - 1945 u. a totalitárius rendszer a ~at is megviselte: akták semmisültek meg v. tűntek el, bizonyos iratok áll. levtárakba kerültek. Az egyh. birtokában megmaradt iratok később egy káptalani lakás pincéjébe, innen 1995: a ppi palota megfelelően kialakított helységeibe kerültek. E központi levtárba szállították be a káptalani és hiteleshelyi levtárat is, valamint az elnéptelenedett valamikori pléb-k levtárát megőrzésre és rendezésre. - 2007: a ~ a következő fondokat kezeli: ppi, káptalani, szemináriumi iratok, egyh. személyek iratai, pléb. levtárak, anyakönyvek és anyakönyvi másodpéldányok, egyh. iskolákkal, szerzetesrendekkel, egyh. alapítványokkal kapcsolatos iratok. Ko.A.